Scenariusz lekcji dla III klasy gimnazjum
na podstawie tekstów kultury nawiązujących do motywu miłości.


(2 x 45 minut)

Temat: Miłość niejedno ma imię.

Cele ogólne:

  • przybliżanie rozumienia człowieka i świata,
  • czytanie tekstów kultury na poziomie przenośnym i symbolicznym.

Cele operacyjne.
Uczeń:

  • analizuje, porządkuje i syntetyzuje informacje zawarte w tekstach kultury,
  • gromadzi materiał do rozprawki,
  • notuje, stosując metodę mapy mentalnej Tony'ego Buzana,
  • zna (znajduje) związki frazeologiczne związane z pojęciem "miłość",
  • znajduje odpowiednie cytaty.
Formy pracy:
  • praca indywidualna,
  • praca w parach i małych grupach,
  • mapa mentalna.
Pomoce dydaktyczne:
  • nagranie muzyczne "Hymnu o miłości" św. Pawła w "Nieszporach ludźmierskich" J. K. Pawluśkiewicza i L. A. Moczulskiego w wykonaniu Grzegorza Turnaua,
  • ksero przykładowych map mentalnych,
  • "To lubię!". Teksty i zadania dla kl. I, II, III,
  • Słownik języka polskiego, Słownik frazeologiczny, zbiór aforyzmów,
  • papier plakatowy, mazaki.
PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI
Uczeń:
I. ZAANGAŻOWANIE        15'
  1. Przywołanie standardów wymagań i określanie celów lekcji.
  2. Zapisanie tematu.
  3. Objaśnienie metody pracy- "mapa mentalna" T. Buzana (mapa pamięci, mapa myśli, mapa mózgu).
  4. Wysłuchanie nagrania "Hymnu o miłości".
     

  • dostrzega związek standardów z celami lekcji (standardy I/1, I/7, II/1, II/2,II/6),
  • rozumie istotę metody,

  • słucha i rozumie związek śpiewanego tekstu z tematem i celami lekcji,
II. BADANIE        30'
  1. Przeanalizujcie temat rozprawki. Jaki problem należy rozwiązać?
  2. Zapiszcie związki frazeologiczne ze słowem "miłość".
  3. Podajcie 2-3 przykłady z życia świadczące o postawie miłości.
  4. Zbadajcie przykład mapy mentalnej.        45'
  5. Zapiszcie tytuły utworów literackich, innych tekstów kultury związanych z tematem (problemem) lekcji.
     

  • dostrzega problem do rozwiązania,
  • gromadzi słownictwo wokół słowa "miłość",
  • podaje konkretne przykłady świadczące o postawie miłości,
  • analizuje przykład,
  • znajduje odpowiednie przykłady,
  • dostrzega wartości wpisane w teksty kultury( standard I/7),
III. PRZEKSZTAŁCANIE        25'
  1. Sporządź mapę mentalną. Dopisz skojarzenia na każdym głównym promieniu.
  2. Do głównych promieni dopisuj promienie podrzędne i zapisz na nich skojarzenia bardziej szczegółowe. Posłuż się znakami i symbolami.
    Po rozmowie w parach a następnie w grupie stwórzcie na plakacie wspólne rozwiązanie.
     

  • rozwiązuje problem w twórczy sposób,
  • formułuje problemy,
  • buduje plan wypowiedzi (II/1),
  • selekcjonuje materiał,
  • dobiera odpowiednie przykłady (II/6),
  • stosuje znaki i symbole,
IV. PREZENTACJA        15'
  • Uczniowie prezentują swoje mapy mentalne.
     

  • poprawnie formułuje wypowiedź ustną,
  • prezentuje efekty pracy w grupie,
V. REFLEKSJA        5'
  • Oceń przydatność mapy mentalnej do rozwiązania problemu związanego z tematem lekcji.
    Jak można tę metodę wykorzystać w innych sytuacjach?
     

  • dostrzega przydatność metody w rozwiązywaniu problemów,
  • wzbogaca swój warsztat pracy - mapa mentalna jako sposób wizualnego opracowania problemu.

Zadanie domowe:

Uzasadnij słuszność stwierdzenia
"Miłość niejedno ma imię".
Posłuż się przykładami z życia, literatury i innych tekstów kultury.

Lekcja otwarta została przeprowadzona 11. 03. 02

Oprac. Jadwiga Śmiechowska